دوزیابی اسانس ها در صنعت غذا

اسانس ها گرانترین جزء در مواد اولیه مورد مصرف در صنایع غذایی می باشند. از این رو، اهمیت دوز یابی اسانس ها با توجه به جنبه اقتصادی جایگاه ویژه ای دارند. در بحث دوزیابی اسانس باید به پارامترهای مختلفی توجه داشت، در این مقاله سعی شده به این نکات پرداخته شود. 

اسانس ها برای کاربردها و شرایط مختلفی طراحی و تولید می شوند. از همین روی استفاده از اسانس مناسب برای محیط مورد مصرف اهمیت زیادی دارد. برای مثال استفاده از اسانس هایی با مقاومت حرارتی بالا که در بیسکویت کاربرد دارند و قیمت بالاتری دارند، اگر برای ساخت ویفر ها به کار برده شوند، با توجه به حرارت مورد نیاز پایین این محصول، تنها باعث بالا رفتن قیمت تمام شده کالا می شود. 

اسانس ها بر اساس برندهای متعدد، فرمولاسیون و ساختار متفاوتی دارند. به همین جهت دوز مصرفی های متفاوتی برای محصولات مختلف را پیشنهاد می دهند. به این منظور همیشه با یک دوز ثابت تمام برندهای اسانس را نمی توان مقایسه کرد. برای داشتن بالاترین کیفیت و قیمت تمام شده رقابتی، باید بهترین دوزمصرفی برای هر اسانس محاسبه گردد.

فرمول محاسبه دوز مصرفی:   

مقدار بچ (گرم) * دوز مصرف پیشنهادی (بر اساس درصد) = مقدار مصرف اسانس (گرم)

بطور مثال اگر بچ مصرفی برای تولید بیسکویت ۲۳۰ کیلوگرم می شود، و دوز پیشنهادی ۰٫۱۵ می باشد، با توجه به فرمول بالا میزان مصرف اسانس ۳۴۵ گرم به ازای هر بچ نیاز به اسانس می باشد. 

دوز مصرفی اسانس سلیقه ای بوده و بر اساس ذائقه مشتری تعریف می شود. معمولا اسانس ها در ساختار محصولات تغییری ایجاد نمی کنند اما زمانی که بیش از حد مصرف (اوردوز) شود باعث تلخی محصول می شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست