تفاوت اسانس و عصاره چیست؟

تفاوت اسانس و عصاره یکی از سوال های مهم و کنجکاوانه در صنعت غذا محسوب می شود؟ اینکه کدام را برای محصولات خود استفاده کنیم می تواند کمک قابل توجهی برای کیفیت بهتر و قیمت مناسب تر باشد. باید در ابتدا روش ساخت، خصوصیات و ویژگی های هر کدام را بررسی کرده تا بتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم.

 

اسانس ها

اسانس های خوراکی محصولاتی هستند که با استفاده از فرمولسیون های خاص از مواد اولیه با منشا طبیعی و یا مشابه طبیعی ساخته می شوند. این دسته از محصولات دارای حلالیت در محیط های آبی و یا روغنی هستند. اسانس ها با توجه به نوع مصرفی که دارند می توانند دارای مقاومت حرارتی باشند. با توجه به نوع ساختار تفاوت اسانس و عصاره در غلظت نیز می تواند باشد، جاییکه اسانس ها غلظت بالاتری دارند. در ترکیبات اسانس ها از شیرین کننده های طبیعی استفاده نمی شود.

عصاره ها

عصاره ها معمولا ساختاری طبیعی دارند. بطور مثال، برای ساختن عصاره وانیل، دانه های وانیل برای مدت حدود شش ماه در مخلوطی از آب و الکل قرار می گیرند. عصاره ها معمولا محیط الکلی دارند. برای شیرین کردن و طعم دهندگی از شیرین کننده های طبیعی و یا مصنوعی در آن ها استفاده می شود. با توجه به نوع ساخت عصاره ها، این محصولات نسبت به اسانس ها دارای تنوع کمتری هستند. کاربرد عصاره ها بیشتر برای مصارف خانگی  بوده و مصرف از آن ها در محصولات صنعتی میزان کمتری دارد.

با توجه به این اطلاعات، استفاده از اسانس ها در بحث صنعتی با توجه به حجم مصرفی و محیط استفاده، از جنبه های کیفیتی و اقتصادی منطقی تر می باشد. از سوی دیگر برای مصارف خانگی و یا زمانی که نیاز به جنبه های طبیعی در مصارف دارویی باشد، استفاده از عصاره ها دارای اهمیت بیشتری است.

sliders 211

شرکت صنایع کیمیاگر آریان اسانس با بیش از سه دهه فعالیت در زمینه طراحی و تولید اسانس های خوراکی، دارای گواهی نامه های معتبر در این زمینه و آزمایشگاه های مجهز و دانش روز دنیا، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره ای در زمینه انتخاب و مصرف اسانس در محصولات مختلف صنایع غذایی می باشد. کارشناس خبره تیم فروش بهمراه مجموعه تیم با تجربه آزمایشگاه های ما، در تمام فرآیند خرید و خدمات فنی در کنار شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست