شکلات candy

انواع اسانس خوراکی

انواع اسانس خوراکی بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی می شود. این فاکتورها هر کدام در دسته بندی صنایع غذایی و انتخاب اسانس مناسب موثر می باشند. بطور کلی اسانس ها بر اساس نحوه تولید، حلالیت و کاربرد طبقه بندی می شود. الیته هر کدام از این دسته بندی ها بر اساس نیاز تفاوت های خاص خود را ایجاد می کند. سعی شده به طور مختصر هر کدام از این دسته بندی ها در زیر توضیح داده شود.

نحوه تولید اسانس خوراکی

اسانس ها بطور کلی به دو دسته طبیعی و مشابه طبیعی طبقه بندی می شوند. اسانس های طبیعی آن دسته از اسانس ها می باشند که از روغن های طبیعی در طراحی آن ها استفاده شده است. انواع اسانس های گیاهی مانند نعنا، پونه، بابونه واز این دسته اند. این دسته معمولا دوز مصرفی بالاتری نسبت به انواع دیگر دارند. اما استفاده از روغن های طبیعی چند بار تقطیر تا حدی این مشکل رابرطرف می کند. روغن های استفاده شده در تولید انواع اسانس های خوراکی معمولا خواص عمومی گیاهان را نیز همراه خود دارند. ازدیگر محصولات پرطرفدار اسانس های طبیعی می توان انواع اسانس مرکبات را مانند پرتقال، لیمو، نارنگی، برگاموت ورا نام برد.

دسته دیگر اسانس های مشابه طبیعی هستند. این دسته در انواع اسانس خوراکی، بیشترین سهم را به خود اختصاص می دهد. ابتدا بهتر است در مورد اسانس های مشابه طبیعی توضیح بیشتری داده شود. هر رایحه و یا طعم طبیعی از مجموعه ای مولکول ها ایجادشده است. اسانس های مشابه طبیعی با حفظ فرمول بندی طبیعی، از ترکیب این مولکول ها ایجاد می شوند.

برای مثال با تحلیل رایحه موز، اسانس مشابه طبیعی آن طراحی و تولید می شود. این اسانس ها کاملا خوراکی بوده و هیچگونه ضرری ندارند. اما نکته ای که باید در مورد این اسانس ها در نظر گرفت، کیفیت مواد اولیه تولیدی آنهاست. در واقع تفاوت اصلی اسانس های مشابه طبیعی خوراکی بااسانس های غیر خوراکی و یا مصنوعی در همین انتخاب مواد اولیه است.

به مثال اسانس موز نگاهی دوباره می اندازیم. ایزوآمیل استات از اجزاء اصلی اسانس موز می باشد. این ماده اولیه هم در اسانس های مشابه طبیعی کاربرد دارد و هم اسانس های مصنوعی. اما در اسانس های خوراکی از درجه خوراکی این ماده و در اسانس های مصنوعی از درجه غیر خوراکی آن استفاده می شود. این دو ماده از نظر قیمتی تفاوت بسیار زیادی با هم دارند. در واقع یکی از نکات قابل تأمل در خرید اسانس هایی با قیمت های خارج از عرف محسوب می شود.

حلالیت اسانس خوراکی

انواع اسانس خوراکی از جهت حلالیت به سه دسته تقسیم بندی می شوند. اسانس های محلول در آب، محلول در روغن و اسانس هایی که در هر دو مورد حلال هستند.

اکثر اسانس هایی که از روغن های طبیعی در ساخت آنها استفاده می شوند، محلول در روغن هستند. اسانس هایی مانند انواع نعنا و پونه و مرکبات. از آنجاییکه اکثر اسانس ها برای محیط های مورد نظر و اهداف خاصی تولید می شوند، طراحی محیط مورد نظر آنامری قابل پیشبینی ایت. اما بعضی از اسانس ها فقط برای چنین محیط هایی کاربرد دارند. بطور مثال اسانس های کره و خامه فقطبرای محیط هایی با حلال روغنی مناسبند. در واقع تمام محصولاتی که با این اسانس ها تولید می شوند دارای محیطی روغنی هستند.

sliders 238

شرکت صنایع کیمیاگر آریان اسانس با بیش از سه دهه فعالیت در زمینه طراحی و تولید اسانس های خوراکی، دارای گواهی نامه های معتبر در این زمینه و آزمایشگاه های مجهز و دانش روز دنیا، آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره ای در زمینه انتخاب و مصرف اسانس در محصولات مختلف صنایع غذایی میباشد. کارشناس خبره تیم فروش بهمراه مجموعه تیم با تجربه آزمایشگاه های ما، در تمام فرآیند خرید و خدمات فنی در کنار شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست